Jak se v lékárně připravuje specifický lék pro pacienta? Paní lékárnice Hana Drobná nechala žáky nahlédnout do své práce a vyzkoušet si výrobu lékových kapslí. Děti měly řadu otázek. Jsou kapsle, které polykáme, z plastu? Proč je recept latinsky? Osmáky už zajímalo, jaké vzdělání je třeba, aby se mohli stát lékárníkem/lékárnicí.
A jak probíhala příprava kapslí? Na začátku si žáci podle receptu provedli výpočty, aby věděli, kolik použít kapslí, účinné látky (Vitacitu) a plnidla. Odvážili potřebné množství Vitacitu a ten rozmělnili v třecí misce na jemný prášek. V odměrném válci vitacit doplnili sacharózou na potřebný objem. Ve strojku kapsle otevřeli, pečlivě naplnili a uzavřeli. Práci zakončili napsáním signatury - štítku s dávkováním a dalšími nezbytnými údaji.
Žáci viděli praktické využití matematiky, fyziky, chemie, ale také latiny. A jak je to s těmi kapslemi? Sedmáci i osmáci už vědí, že kapsle nejsou z plastu, ale z želatiny.
To vše bylo možné pro děti zprostředkovat za pomoci ,,operačního programu Jana Amose Komenského.” Inovativně, za pomocí experta z oboru, se žákům dostalo velké motivace k neustálému rozvoji a učení se nejen pro školu, ale především pro jejich budoucnost.
Mgr. Dagmar Příhodová, Ph.D.