Deváťáci v ČNB
Deváté třídy byly v rámci výuky výchovy k občanství, která zahrnuje také základy finanční gramotnosti, na exkurzi v České národní bance.
Co jsme se dozvěděli? Jak vznikly peníze a čím se dříve platilo. Kde a jak se vyrábějí naše mince a bankovky a jaké mají ochranné prvky. Že jsme místo korun mohli platit např. rašíny nebo řípy. A také jsme viděli druhou největší minci na světě - z pravého zlata, s nominální hodnotou 100 000 000 Kč! A také jsme si zkusili, jak těžká je zlatá cihla oproti stejně velké olověné nebo dřevěné cihle.
Mgr. Tomáš Zika
Čítárna má nové knihy
Koberec, polštářky, sedačky a hlavně knihovny, to charakterizuje místnost, kterou na Boženě zveme Čítárna. Vznikla z potřeby podpory čtenářské gramotnosti. Rozvíjíme ji nejen v hodinách českého jazyka a literatury, protože umět vyhledat informace, správně je interpretovat a následně použít je potřeba napříč všemi obory.
V Čítárně probíhají pravidelné čtenářské dílny, děti z 1. i 2. stupně zde využívají beletrii, čtou a následně s texty pracují.
Knižní trh neustále přichází s novinkami, škola na to reaguje a každý rok svůj fond rozšiřuje, aby byl pro žáky lákavý. Právě v těchto dnech zařazujeme do polic nové voňavé knihy pro mladší i starší čtenáře. Doufáme, že se budou líbit.Mgr. Miloslava Šlechtová
Laboratorní práce v 6.a
V 6.A začali žáci, v rámci přírodovědy, poprvé za svůj život, zkoumat buňky pod mikroskopem. Podrobně si tak prohlédli například buňky cibule. Do záznamového archu museli zakreslit jejich detailní stavbu, doplnit text, či vyvodit závěr.
První laboratorní práce sklidily velký úspěch, žáci se seznámili se správnými zásadami chování v laboratoři a provedli své první výzkumné šetření. Práce se jim dařila, a tak si z hodiny odnesli nejen cenné informace, ale i motivaci k dalšímu bádání a zkoumání světa kolem nás.Mgr. Hana Doudová
Žáci 7.B a 8.A si vyzkoušeli práci lékárníka
Jak se v lékárně připravuje specifický lék pro pacienta? Paní lékárnice Hana Drobná nechala žáky nahlédnout do své práce a vyzkoušet si výrobu lékových kapslí. Děti měly řadu otázek. Jsou kapsle, které polykáme, z plastu? Proč je recept latinsky? Osmáky už zajímalo, jaké vzdělání je třeba, aby se mohli stát lékárníkem/lékárnicí.
A jak probíhala příprava kapslí? Na začátku si žáci podle receptu provedli výpočty, aby věděli, kolik použít kapslí, účinné látky (Vitacitu) a plnidla. Odvážili potřebné množství Vitacitu a ten rozmělnili v třecí misce na jemný prášek. V odměrném válci vitacit doplnili sacharózou na potřebný objem. Ve strojku kapsle otevřeli, pečlivě naplnili a uzavřeli. Práci zakončili napsáním signatury - štítku s dávkováním a dalšími nezbytnými údaji.
Žáci viděli praktické využití matematiky, fyziky, chemie, ale také latiny. A jak je to s těmi kapslemi? Sedmáci i osmáci už vědí, že kapsle nejsou z plastu, ale z želatiny.
To vše bylo možné pro děti zprostředkovat za pomoci ,,operačního programu Jana Amose Komenského.” Inovativně, za pomocí experta z oboru, se žákům dostalo velké motivace k neustálému rozvoji a učení se nejen pro školu, ale především pro jejich budoucnost.
Mgr. Dagmar Příhodová, Ph.D.
Naši Partneři
-
Sdružení rodičů a přátel školy z.s. při Základní škole Litoměřice, Boženy Němcové 2
-
Giganet.cz - vysokorychlostní připojení k internetu
-
aSc Edupage - školní informační systém
-