• Krajské kolo regionální soutěže pěveckých sborů se bude konat 3. května 2024 na naší škole, viz stránky hudebního festivalu Litoměřická notička

• Laboratorní práce v 6.a

• V 6.A začali žáci, v rámci přírodovědy, poprvé za svůj život, zkoumat buňky pod mikroskopem. Podrobně si tak prohlédli například buňky cibule. Do záznamového archu museli zakreslit jejich detailní stavbu, doplnit text, či vyvodit závěr.
          První laboratorní práce sklidily velký úspěch, žáci se seznámili se správnými zásadami chování v laboratoři a provedli své první výzkumné šetření. Práce se jim dařila, a tak si z hodiny odnesli nejen cenné informace, ale i motivaci k dalšímu bádání a zkoumání světa kolem nás.

Mgr. Hana Doudová

• Žáci 7.B a 8.A si vyzkoušeli práci lékárníka

• Jak se v lékárně připravuje specifický lék pro pacienta? Paní lékárnice Hana Drobná nechala žáky nahlédnout do své práce a vyzkoušet si výrobu lékových kapslí. Děti měly řadu otázek. Jsou kapsle, které polykáme, z plastu? Proč je recept latinsky? Osmáky už zajímalo, jaké vzdělání je třeba, aby se mohli stát lékárníkem/lékárnicí.

A jak probíhala příprava kapslí? Na začátku si žáci podle receptu provedli výpočty, aby věděli, kolik použít kapslí, účinné látky (Vitacitu) a plnidla. Odvážili potřebné množství Vitacitu a ten rozmělnili v třecí misce na jemný prášek. V odměrném válci vitacit doplnili sacharózou na potřebný objem. Ve strojku kapsle otevřeli, pečlivě naplnili a uzavřeli. Práci zakončili napsáním signatury - štítku s dávkováním a dalšími nezbytnými údaji.

Žáci viděli praktické využití matematiky, fyziky, chemie, ale také latiny. A jak je to s těmi kapslemi? Sedmáci i osmáci už vědí, že kapsle nejsou z plastu, ale z želatiny.

To vše bylo možné pro děti zprostředkovat za pomoci ,,operačního programu Jana Amose Komenského.” Inovativně, za pomocí experta z oboru, se žákům dostalo velké motivace k neustálému rozvoji a učení se nejen pro školu, ale především pro jejich budoucnost.

Mgr. Dagmar Příhodová, Ph.D.

• Den boje za svobodu a demokracii

• Žáci naší školy si připomněli státní svátek Den boje za svobodu a demokracii rozsvícením svíčky u městského úřadu a v parku Václava Havla.

Mgr. Jana Leníková

• Logická olympiáda

• V pátek 3. listopadu pokračuje krajským kolem 16. ročník soutěže Logické olympiády, kterou organizuje Mensa ČR. Zvláštností je, že se nejedná o znalostní soutěž, ale je zaměřena především na schopnost samostatného logického uvažování. Tato soutěž se těší stále větší oblibě, o čemž svědčí každým rokem narůstající počet registrovaných účastníků. Letos se zaregistrovalo celkem 101 296 soutěžících z 3 986 škol z celé České republiky.

Těší nás, že se do krajského kola po absolvování nominačního kola v kategorii B (druhý stupeň ZŠ a odpovídající ročníky víceletých SŠ), ve kterém žáci on-line řeší různé úlohy, probojoval i žák naší školy Lukáš Zigler ze 6.a. Lukášovi gratulujeme a přejeme mu mnoho zdaru.

Mgr. Jitka Putnarová